Фермерське господарство “Бор” розпочало свою роботу  в 1996 році. Всі, без винятку, ресурси підприємства і сім’ї Артюшенко з самого початку були мобілізовані в селекцію озимої пшениці.  Як результат, перший сорт Тронка Фермерського господарства “Бор”, районований в 2005 році, показав в державному сортовипробуванні рекордну урожайність – 111 ц\га і якість зерна 450-661 о.а. Такі показники поставили ФГ “Бор” в лідери селекції озимої пшениці в Україні. Всі без винятку сорти озимої пшениці Фермерського господарства “Бор”, створені і районовані, є космополитами придатними для вирощування у виробничих умовах для різних технологій в усіх областях України. Це стосується як класичних сортів так і сортів п’ятого покоління.

Особливо хотілось виділити сорти п’ятого покоління, які були вперше створені і до цього часу створюються тільки в Фермерському господарстві Бор. У 2007 році був районований перший сорт 5-го покоління – Шестопалівка, селекції ФГ”Бор”. Високий рівень професіоналізму та освіченості виробників України швидко перетворили сорт Шестопалівку в національний бренд, який став найпоширенішим сортом озимої пшениці в Україні. Сьогодні  Фермерське господарство “Бор” створило і районувало повну технологічну лінійку сортів п’ятого покоління. Інтенсивну технологію представляють сорти:  Сталева, Озерна, Чугунка і  Крепиш. Універсальну технологію представляють сорти: Шестопалівка, Шпалівка, Шестал, Шестизерна і Очаківка. Напівінтенсивну технологію представляє сорт Магістраль.

 

Всі вище названі сорти 5-го покоління є монопластами.

  1. Перший монопласт- сорт Шестопалівка, який розвалив догму про низьку продуктивність скоростиглих сортів. Зафіксована найвища урожайність цього сорту  – 137,5 ц\га в 2004 році в Одеській області.
  2. Другий монопласт – сорт Шпалівка досяг вершини пластичності. Всі існуючі сорти мають статичну форму колоса і щільність, але сорт Шпалівка під впливом різних факторів може набувати будь-якої форми колоса і його щільності.
  3. Третій монопласт – сорт Магістраль  став самим конкурентним, можна сказати агресивним до інших сортів та бур’янів. Демонструючи скоростиглість, силу росту та швидке наростання біомаси.
  4. Четвертий монопласт –  сорт Сталева, який сформував потужний колос, здатний формувати два колоски на одному уступі колоскового стержня. Такий колос формує не тільки крупні зернівки, але й здатний формувати більше 100 зернівок в одному колосі.
  5. П’ятий монопласт – сорт Шестизерна взагалі змінив уявлення про будову  колосу . В колоску цього сорту з’явилося не 3-5 квіток , а 5-8 ! Відповідно додалась така ж кількість зернівок, не зменшуючи маси зернівки , а колос отримав форму ялинки.

 

Сьогодні селекція ФГ Бор інтенсивно напрацьовує генфонд сортів монопластів  які несуть радикальні зміни в фізіології та морфології озимої пшениці методом класичної селекції . Цей прорив в селекції основної продовольчої культури планети Земля відкриває нові горизонти в різних напрямках розвитку класичної селекції. Сьогодні ще невідомо якого розмаху наберуть монопласти у виробництві зерна, але все ясніше вимальовуються контури майбутніх сортів – поліпластів, які зберуть в один букет частково, або всі без винятку досягнення монопластів і створять сорти  агресивної виробничої надійності з високою продуктивністю і якістю зерна.

На протязі всього періоду існування Фермерського господарства “Бор” головною метою було і є селекція озимої пшениці, створення, напрацювання і розвиток генетичного фонду цієї культури. Маштабні об’єми гібридизації дозволили швидко сформувати всесторонній генфонд і розвинути різнопланові напрямки селекції озимої пшениці. Окрім маштабного напрямку створення сортів п’ятого покоління підприємство має передові позиції в створенні сортів-аскетів. Яскравим прикладом є сорти Тітона і Тайра. Ці сорти можна сіяти там де пшениці взагалі не сіють ( не сприятливі кліматичні умови, бідні грунти та ін.). Не зважаючи на аскетичний характер, сорт Тітона показав найвищий урожай – 114 ц\га в 2004 році, якість сильна пшениця.

Районований в 2018 році сорт Тайра теж показав найвищий урожай 114,7 ц\га в державному сортовипробуванні. Головна мета сортів-аскетів витримувати жорсткі кліматичні і грунтові умови, формуючи високі врожаї та якість зерна.

Сьогодні ФГ”Бор” реалізує 1 тисячу тон суперелітного насіння озимої пшениці виключно сортів власної селекції , господарство не вирощує інших зернових культур, що виключає наявність домішок та сприяє сортовим якостям насіння. Найбільший попит насіння сортів ФГ “Бор” має в степу України, особливо в  районах з жорсткими умовами вирощування озимої пшениці, це Запорізька, Миколаївська, Одеська, Дніпропетровська, Луганська, Харківська, Кіровоградська та інші області. в західних та північних областях України пшениці ФГ “Бор” висівають менше, але вони обв’язково присутні, тому що ніколи не підводять виробників, та мають яскраві особливості, що виділяє їх з великої різноманітності районованих сортів.

Найбільшим джерелом розмноження насіння ФГ “Бор” є насінневі господарства з ліцензійними угодами. Завдяки цим господарствам сорти пшениці ФГ “Бор” широко використовуються в усіх областях України.

Головною особливістю сортів ФГ “Бор” є їх радикальна відмінність між собою , тому замінити один сорт іншим неможливо. кожний сорт має своє яскраве обличчя, свій унікальний набір властивостей, свій характер.

ОТЛИЧИТЕЛЬНЫЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ СОРТОВ